Wystawienie pierwszej faktury to dla przedsiębiorcy piękny moment. Oznacza pierwszy przychód czyli pierwszy sukces – zwieńczenie ciężkiej pracy. Jak wystawić fakturę po raz pierwszy?
Krok 1. Jak wystawić fakturę? Jakiego narzędzia użyć?
- Druki. Fakturę VAT można wystawić korzystając ze specjalnych druków, które po prostu trzeba wypełnić. Umówmy się jednak – jest to bardzo pracochłonne, zabiera dużo czasu. Coraz mniej osób decyduje się na takie rozwiązanie.
- Pakiet biurowy. Kolejna opcja to korzystanie z programów biurowych (MS Office, LibreOffice, OpenOffice). W edytorze tekstowym lub arkuszu kalkulacyjnym możemy stworzyć fakturę sami lub skorzystać z gotowych szablonów z sieci i tylko uzupełnić je danymi. Arkusz kalkulacyjny ma tutaj przewagę ponieważ bezpośrednio umożliwia wykonanie obliczeń. Na pewno częściowo automatyzuje to pracę. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne.
- Programy stacjonarne. Automatyzują i przyspieszają pracę nad wystawianiem faktur. Użytkownik ma do dyspozycji historię sporządzonych faktur, często bazę klientów i produktów oraz różne rodzaje faktur. Wady tego rozwiązania to możliwość korzystania tylko na jednym urządzeniu. Z czasem stają się nieaktualne i zachodzi potrzeba zakupu nowej wersji.
- Programy online. Jednym z takich programów jest Invoicivo. Dane przechowywane są w chmurze. Dostępna jest historia wystawionych faktur, baza klientów i produktów. Przedsiębiorca ma dostęp do danych z każdego miejsca na świecie z połączeniem z internetem. Invoicivo zaprojektowane jest tak, aby użytkownik mógł wykonać każdą z czynności przez przeglądarkę na telefonie, tablecie lub komputerze. Dla posiadaczy telefonów z Androidem do pobrania jest aplikacja. Program jest darmowy. Nie ma limitu wystawianych faktur, ani limitu czasowego. Dla użytkowników którzy chcą mieć dostęp do statystyk i raportów oraz zaawansowane funkcje automatyzujące prace przewidziano wersję rozszerzoną płatną jednorazowo (inne programy narażają użytkowników na płacenie comiesięcznego abonamentu). Jak wystawić fakturę z Invoicivo? Zobacz więcej i przekonaj się sam jak jest to komfortowe!
Krok 2. Jak wystawić fakturę? Obowiązkowe elementy.
Zgodnie z art. 106e ustawy o VAT faktura musi zawierać:
- datę wystawienia
- numer faktury
- nazwa lub imię i nazwisko podatnika oraz adres
- nazwa lub imię i nazwisko nabywcy oraz adres
- numer podatkowy podatnika
- numer podatkowy nabywcy
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów/usługi
- nazwę towaru lub usługi,
- miarę i ilość towarów
- cenę jednostkową netto
- kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto
- wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)
- stawkę podatku
- sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
- kwotę należności ogółem
Krok 3. Jak wystawić fakturę? Termin płatności.
- Możemy ustalić dowolny termin płatności.
Krok 4. Jak wystawić fakturę? Ilość egzemplarzy.
- Fakturę VAT wystawiamy w dwóch egzemplarzach – jeden zostaje u nas, drugi trafia do naszego kontrahenta. Gotowe!